Jeszcze do niedawna nawet budynki rodzinne musiało posiadać świadectwo energetyczne, jednak dzięki wprowadzonym zmianą, nie jest to już wymagane w każdej sytuacji. Przydaje się jednak ono mieszkańcowi budynki, dla informacji o możliwych zmianach.

Kto ma obowiązek wykonania świadectwa?

W przypadku domów jednorodzinnych, obowiązek wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej istnieje jedynie przypadku gdy właściciel chce sprzedaż dany budynek, lub go wynająć. Jeśli nie przekaże świadectwa charakterystyki energetycznej nowemu nabywcy, może on po pewnym okresie wezwać pisemnie do przekazania dokumentu. Jeśli badanie nie zostanie to zrobione, nowy właściciel, może zlecić wykonanie badania, na koszt sprzedawcy.

Po co wykonuje się tego rodzaju badania?

Świadectwo charakterystyki energetycznej wykonuje się przede wszystkim, aby wskazać, jak wygląda zużycie energetyczne w danym wypadku i co można zrobić, aby poprawić panującą sytuację. Jest to charakterystyka budynku, która przydaje się, gdy chce się wprowadzić jakieś zmiany, mające wpłynąć na oszczędność energii w domu. Należy jednak pamiętać, że po wszelkich wykonanych zmianach, trzeba powtórzyć wykonanie świadectwa, a jest to koszt około 600 zł. Jest to nie tylko informacja dla nowego nabywcy w przypadku sprzedaży, lecz także dla każdego właściciela, który jest zainteresowany stanem swojego domu.

Kto może wykonać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Są to osoby wskazane w ustawie, w których można między innymi wyróżnić różnego rodzaju inżynierów, absolwentów studiów podyplomowych lub o określonych uprawnieniach. Zazwyczaj wykaz takich osób można znaleźć w centralnym rejestrze.

Mimo że badanie nie jest obowiązkowe, warto je wykonać. Powtórzenie go jest wymagane co 10 lat. Nie ma to być niepotrzebny wydatek, lecz inwestycja we własne cztery kąty. Wszelkie wprowadzone zmiany, mogą wpłynąć na większą ilość gotówki w portfelu właściciela, a więc nie ma na co czekać. Wystarczy znaleźć wykwalifikowaną osobę, a następnie poprosić o wykonanie świadectwa. Nie zajmie to zbyt wiele czasu, a po niedługim okresie i wprowadzonych zmianach, może się zwrócić.

One Reply to “W jakim celu wykonuje się świadectwo charakterystyki energetycznej?

  1. Co do świadectw charakterystyki energetycznej warto dodać że od 09.03.2015 zgodnie z nową ustawą o charakterystyce energetycznej budynków znosi obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków oddawanych do użytkowania. Obowiązek dotyczy tylko sprzedawanych/wynajmowanych budynków/lokali oraz dla budynków, w których całkowita powierzchnia użytkowa wynosi powyżej 250 m2 i jest zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej i w których dokonywana jest obsługa interesantów. Wszystkie odstępstwa od wykonywania obecnie świadectwa charakterystyki energetycznej zawarłem na stronie http://www.ceb.com.pl/swiadectwo-charakterystyki-energetycznej/#odstepstwa_od_wykonywania_certyfikatow_energetycznych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *